ZS8

 

Čte celá třída

20230621 101011 Již poněkolikáté jsme se zúčastnili soutěže vyhlášené městskou knihovnou Čte celá třída. V letošním roce se nám podařilo vybojovat první místo. Splnili jsme podmínky soutěže, každý měsíc jsme navštívili knihovnu a zapůjčili si knihy. Z nich jsme si pak ve škole četli, vypracovali jsme čtenářský deník, zdokonalili jsme se ve psaní na počítači a také jsme vytvořili ilustrace k tématům půjčených knih. Odměnou nám byl nejen dobrý pocit z celoroční vykonané práce, ale i vybojované 1. místo a sladký jahodový dort!

Děkujeme městské knihovně a zejména p. Mazurové.

 

 

 

 

 

Všechny fotografie - Čte celá třída

Dolní Morava

20230608 102039 Výlet na Dolní Moravu jsme si užili společně se žáky 6. a 7. ročníku. Prošli jsme se v korunách stromů a vyzkoušeli svou odvahu při vstupu na síť ve výšce 50 metrů nad zemí. Projeli se lanovkou, navštívili jsme Mamutíkův areál. Tam nás nejvíce zaujaly vory, žebříkové prolézačky i hrací prales s tunely, liánami a jeskyní v patře mamuta. A v neposlední řadě naši dobrou náladu umocnila i zastávka na výborný oběd, kdy jsme si pochutnali na bramborové kaši a řízku. Za organizaci výletu děkujeme p. uč. Kubínové. 

 

 

 

 

 

Všechny fotografie - Dolní Morava

Exkurze v Praze

20230519 125503V květnu jsme navštívili naše hlavní město Prahu. Vše proběhlo podle plánu a přesného časového rozvrhu díky paní učitelce Weissové, která pro žáky starších ročníků výlet zorganizovala. Projeli jsme se parníkem po Vltavě, podpluli jsme pod Karlovým mostem, obdivovali jsme budovu Národního divadla a další pražské památky. Prohlédli jsme si katedrálu sv. Víta, pozorně si vyslechli slova průvodkyně a prošli nejdůležitější sál Hradu - Vladislavský sál. 

 

 

 

 

  

Všechny fotografie - Exkurze v Praze

Moravskotřebovská hledačka

20230505 112358Netradiční procházka Moravskou Třebovou nám dala možnost nahlédnout do temné minulosti města a poznat místa spojená se zločinem a trestem. Skvělá hledačka, velký dík autorům. Krásně strávené květnové páteční dopoledne!

 

 

 

 

 

 

 

Všechny fotografie - Moravskotřebovská hledačka

Princezna Hereret

20230331 104912Moravskotřebovské muzeum nabízí setkání s egyptskou mumií Hereret, nejkrásnější mumií v Česku. Do našeho města se dostala díky  tehdejšímu mecenáši Ludwigu Holzmaisterovi. Mumie princezny je uložena ve dvou cedrových rakvích. Díky počítačové tomografii si můžeme udělat zcela reálnou představu, jak Hereret vypadala v době své smrti asi ve věku dvaceti pěti let.

 

 

 

 

 

 

Všechny fotografie - Princezna Hereret

Sportování v přírodě

20230324 110700První jarní dny letošního roku se opravdu vydařily. Slunečné počasí celý týden lákalo k pobytu venku. A v pátek se nám to opravdu konečně poštěstilo. Na dvě vyučovací hodiny jsme vyrazili do přírody, tentokrát na Křížový vrch. Sportovní stanoviště jsme neobešli bez povšimnutí, ale naopak jsme se u každého zastavili. Chlapci i děvčata se s chutí pustili do cvičení a mají tentokrát nejen velkou pochvalu ale i jedničku s hvězdičkou.

 

 

 

 

Všechny fotografie - Sportování v přírodě

Balet (2)

DSCF1383Nádherný emocionální zážitek jsme si přivezli z baletního představení Ej lásko konaného ve svitavské Fabrice. Pražský komorní balet nám zprostředkoval průřez vývoje tance a baletu od 17. století až po současnost. Jednotlivé ukázky byly proložené průvodním slovem.

 

 

  

 

 

Všechny fotografie - Balet (2)

Bruslení

20230116 111917 V tomto ,,jarním" lednovém počasí jsme velmi vděčni za možnost zajít si zabruslit na náš zimní stadion a vychutnat si něco málo ze zimních sportů. Děvčata ladně krouží po ledě, chlapci zase dávají přednost střílení puky na branku. A někdy se to i vymění a děvčata vezmou do ruky hokejku... Odměnou nám je nakonec pocit z dobře strávené hodiny a někdy i teplý čaj či sladká káva z automatu.

 

 

 

 

 

 

Všechny fotografie - Bruslení

Divadelní představení

20230104 101551Písnička pro draka aneb Jak se vaří pohádka je název kombinovaného loutkohereckého představení divadélka z Hradce Králové, které k nám do školy zavítalo hned po vánočních prázdninách, aby nám zpestřilo návrat do školy. Hra plná písniček a komických situací nás nejen pobavila, ale i poučila, vysvětlila mnohá lidová rčení a ukázala netradiční pojetí hudební nauky. Úsměv na rtech nám vydržel nejen po dobu představení, ale ještě dlouho potom.

 

 

  

 

 

Všechny fotografie - Divadelní představení

Čerti u nás ve třídě

20221205 102231Tak jako každý rok, i letos naši třídu navštívili čerti v doprovodu s Mikulášem a andělem. Od rána jsme se nemohli na nic soustředit. Stále jsme s ušima napnutýma poslouchali každý zvuk z chodby. A konečně se třetí hodinu ozvalo povědomé zvonění. Procesí prošlo kolem naší třídy... a nic! To se zopakovalo ještě třikrát, než zamířili k nám a my jsme se konečně dočkali! Bylo to Tu! Vešel Mikuláš v patách s andělem a po nich se vhrnuli do třídy i čerti . Označili si černým uhlím hříšníky, ale po odzpívání písně Anděl od skupiny Mirai jsme nakonec održeli i sladkou odměnu.

 

 

 

  

Všechny fotografie - Čerti u nás ve třídě

Svitavský mechanický betlém

20221202 090819Krásný předvánoční čas jsme se rozhodli zpříjemnit si návštěvou Muzea Svitavy. Je tam zpřístupněn nově zrestaurovaný mechanický betlém v neuvěřitelné délce 15 metrů. Tento unikát vznikal postopně dlouhých 150 let a obsahuje 62 pohyblivých mechanik. Po prohlídce betlému jsme ještě mohli zhlédnout překrásné obrazy Emmy a Barbory Srncových, jež pohledí po duši. A nakonec jsme navštívili i stálou historickou expozici prací techniky. Unikátní sbírku starých praček jsme nejen obdivovali, ale některé exponáty jsme si mohli i vyzkoušet. Celý pobyt jsme ukončili na náměstí, kde jsme si prohlédli svitavský vánoční strom a krásný dřevěný betlém ve skutečné velikosti.

 

 

 

Všechny fotografie - Svitavský mechanický betlém

Kukátko

20221109 113202Podzimní listopadové dny jsou jako stvořené na kulturní akce. Jednou z největších pro naši školu je přehlídka malých divadelních forem Kukátko, která se koná v městském muzeu, letos již po šestnácté. Naše třída se pilně připravovala a vystoupila s mexickou pohádkou Jak lidé přišli k ohni aneb proč je žába bez ohonu. Celou přehlíhku uváděl p. zástupce Miroslav Muselík v historickém kostýmu Ladislava Velena ze Žerotína. Velký dík patří p. zástupkyni Lence Moravcové za organizaci. A vítězný dort jsme převzali z rukou p. ředitelky Jitky Kánské. Zhodnocení proběhlo v příjemném prostředí Laskavárny. Děkujeme.

 

 

 

Všechny fotografie - Kukátko

Lesní školka

20221103 101905Jedním z projektových dnů v podzimních měsících byla návštěva Lesní školky Blatouch umístěné nedaleko Rozstání. Byli jsme přivítáni uprostřed přírody. Na úvod nám byl přečten příběh z lesního prostředí o malém zdánlivě bezvýznamnén stromečku. Program pokračoval sběrem přírodnin a tvorbou květů z listů. Na svačinu jsme si opekli špekáčky. Chlapci pomohli přinést a nařezat dříví z blízkého lesa. Den v přírodě se nám moc líbil a už teď se těšíme na další podobný...

 

 

 

 

Všechny fotografie - Lesní školka

Zatmění Slunce

20221025 113340Je úterý 25. října 2022, krásně svítí sluníčko a my tak máme jedinečnou příležitost sledovat neobvyklý jev na obloze - zatmění Slunce. Abychom si podívanou náležitě užili, vypravili jsme se na Křížový vrch vybaveni černými sklíčky a starými filmovými negativy. Výhled nám občas zakryl mrak, ale i tak jsme si podívanou náležitě užili.

 

 

 

 

Všechny fotografie - Zatmění Slunce

Projektový den s koňmi

20221011 100808Je úterý 11. října, po dlouhé době svítí sluníčko a my s dětmi vyrážíme směr Utěchov, kde na nás čekají koně, zakrslá prasátka a fenka Cassy. Už dlouho jsme se těšili, ale projektový den byl kvůli nevlídnému počasí odložen. Neseme sebou suché chleby, jablka a mrkev. Někteří odvážnější se projedou i na koních, ostatní si je alespoň pohladí a zkusí nakrmit.
Přijetí tam bylo vřelé a ihned jsme se odebrali k ohradám. Obdivovali jsme krásná ušlechtilá zvířata, dozvěděli se i něco z teorie, jak o koně pečovat, jak je sedlat a prohlédli i vyzkoušeli výstroj žokeje. Den se velmi vydařil, celou zpáteční cestu jsme se dělili o zážitky.

 

 

 

Všechny fotografie - Projektový den s koňmi

Závody na koloběžkách

trashed 1667123767 20220930 105220Je pátek poslední zářijový den. Ráno trošku poprchávalo, ale už déšť ustává, takže je rozhodnuto! Vyrážíme na in-line dráhu, kde proběhne už 5. ročník závodů na koloběžkách. Osmá třída bude nejen závodit, ale i podílet se na organizaci a pomáhat mladším spolužákům. Pro malé děti jsou připraveny medaile, pro starší žáky diplomy. A pro všechny účastníky samozřejmě sladká odměna.

 

 

 

 

Všechny fotografie - Závody na koloběžkách

Exkurze na statku

trashed 1665832417 20220915 110357V rámci předprofesní přípravy a volby povolání jsme se s osmou a devátou třídou vypravili na školní statek. Prohlédli jsme si techniku, seznámili jsme se s podmínkami chovu hospodářských zvířat. Přestože je práce v zemědělství težká a náročná, někteří ze žáků už teď přemýšlí o oboru chovatel a chtěli by tuto práci v budoucnu vykonávat.

 

 

 

 

Všechny fotografie - Exkurze na statku

Na výstavě gobelínů


trashed 1665237967 20220908 102043První kulturní akcí naší třídy v nastávajícím školním roce byla návštěva výstavy gobelínů. Nejprve jsme si vysvětlili, co to vlastně gobelíny jsou, kde a jak se vyráběli a vyrábí a pak jsme vyrazili do krásných prostor našeho zámku. Nejen, že jsme si koberce prohlédli, ale také jsme sledovali několikatiminutové video o jejich historii. Vše jsme završili ve výtvarné výchově návrhem vlastního gobelínu.

 

 

 

 

Všechny fotografie - Na výstavě gobelínů

 

doucovani zaku skol

 


logo eu fondu msmt

Projekt spolufinancován Evropskou unií
Název projektu: ZVÝŠENÁ KVALITA VZDĚLÁVÁNÍ III
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_002/0003096

pdf ico